Rusia Mban një Qëndrim të Fortë Kundër Anime-ve në Raportin e Ri të Shtetit

Rusia është akuzuar për përpjekjen e destabilizimit të demokracinë në mbarë botën, por tani duket se vendi ka një tjetër objektiv në mendje për të përmbysur: Anime-të!

The Moscow Times, ka nisur një raport të ri, i cili synon të lidhë shikimin e animeve me shifrat e vetëvrasjeve të fëmijëve, si një mjet për të kundërshtuar përmbajtjen e transmetimit të animeve në Rusi.

Ja kuota e agjencisë së lajmeve RIA Novosti, shtetërore, që i atribuohet Yelena Ivanova, një eksperte në Qendrën e Sponsorizuar nga Shteti për Mbrojtjen e Fëmijëve Kundër Kërcënimeve Online:

“Bëjnë shumë karikatura cilësore në Japoni. Nuk janë të rrezikshme nëse nuk i shikoni gjatë gjithë ditës. Është një gjë krejtësisht tjetër nëse personazhet janë adoleshentë, si shikuesit e tyre, të cilët janë gjithashtu homoseksualë, të cilët pinë duhan dhe alkool dhe madje presin damarët e tyre. Natyrisht, rrënja e problemit këtu është shumë më e thellë se karikaturat, por ato janë të përshtatura posaçërisht për këto lloj fëmijësh”.

Kreu i qendrës, Vladimir Rogov, ishte edhe më militant në pikëpamjen e tij se si duhet të trajtojë Rusia përmbajtjen e animeve, duke deklaruar:

“Është më mirë të kufizohet qasja në grupe të dyshimta: edhe nëse po luajnë në sfond – përmbajtja e tyre do të zhytet në tru”. Ne jemi kundër masave radikale, por është koha për të vendosur kulturën e animeve në Rusi në rrugën e duhur ”

Ka SHUMË gjëra që analizohen nga kuotat e mësipërme. Para së gjithash, argumenti se anime është përshtatur posaçërisht për adoleshentët e trazuar është thjesht… shumë i gabuar; dhe sugjerimi se homoseksualiteti dhe / ose pirja e alkoolit dhe pirja e duhanit i kualifikon fëmijët si “të trazuar” është njësoj i mpirë, nëse jo ofendues. Deklarata që përmbajtja e “grupeve të dyshimta” duhet të jetë “e kufizuar” sigurisht që nuk ndihmon që Rusia të duket si një komb më pak totalitar, që është një gjysmë hapi larg nga gjenocidi i ardhshëm i saj i madh. Përfundimisht, fakti që kjo është duke u transmetuar si “lajm” shtetëror është një shembull i frikshëm i asaj që duket si propaganda e normalizuar.

Për të mbajtur realitetin në kontrollin e duhur, këtu: anime nuk është përshtatur për grupe të caktuara fëmijësh – sigurisht jo me qëllimin e shkaktimit të vuajtjes mendore ose depresionit. Zhanri ka frymëzuar imagjinata të panumërta të miliona njerëzve në të gjithë botën, për dekada të tëra. Ndikimet pop-kulturore të Animes variojnë nga muzika, kinema, moda, arti – në vende që shkojnë nga rajoni i largët në lindje, në perëndim dhe madje edhe një Grup i Madh Fansash kryesor në Amerikën e Jugut. Është bërë një nga format më të përhapura të përmbajtjes së sotme, prandaj është edhe më qesharake të shohësh qëndrimin e papritur të Rusisë kundër Anime-ve.
Çfarë mendimi keni ju rreth pikëpamjes së Rusisë? Lini mendimet tuaja në komente.

Reklama

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s